Quick Specs
Processor
Intel Celeron Processor J Series
Network
4 × 2.5GbE RJ45 LAN
Memory
Up to 32GB DDR4 SO-DIMM 3200 MT/s
Storage
1 × SATA 3.0 + 1 × M.2 Key-M 2280
Expansion
M.2 Key-B 3052 + M.2 Key-E 2230
Cooling
Enhanced Fanless Passive Cooling
Specifications
| Product Model | G31S-1493NP-4L |
|---|---|
| Processor Collection | Intel Celeron Processor J Series |
| Socket | FCBGA1493 |
| Memory Type | 2 × DDR4 SO-DIMM |
| Maximum Memory Capacity | 32GB |
| Maximum Memory Frequency | 3200 MT/s |
| SATA | 1 × SATA 3.0, 6Gb/s |
| M.2 Storage | 1 × M.2 Key-M 2280 |
| Ethernet | 4 × RJ45, 2.5GbE |
| Network Controller | 4 × Intel I226V |
| Front Panel | 4 × RJ45 LAN, 1 × Jack DC_IN, 1 × RJ45 RS232 Console |
| Back Panel | 1 × Start or Restart Button, 1 × USB-A 3.0, 3 × USB-A 2.0, 1 × DP, 1 × HD, 2 × Reserved Antenna Holes |
| Expansion Interface | 1 × M.2 Key-B 3052, 1 × M.2 Key-E 2230 on the back of motherboard |
| Cellular Support | 1 × SIM Card Slot |
| Display | 1 × DP, 1 × HD |
| Cooling Method | Passive Cooling, Fanless; airflow required |
| Chassis Size | 178 × 126 × 56 mm |
| Weight | Equipment Weight: 1.15 KG; Package Weight: 1.85 KG including accessories |
| Power Mode | DC 12V 4A or Higher |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Operating Humidity | 5% to 90% relative humidity, non-condensing |
Typical Applications
Cybersecurity
Designed for firewall, VPN, router, and network security systems that require four 2.5GbE LAN ports and reliable fanless operation.
IoT Edge Gateway
Supports IoT edge gateway deployments with 4G/5G expansion, Wi-Fi expansion, SIM support, and stable multi-port network connectivity.
Industrial Control Automation
Suitable for automation control, industrial communication, data acquisition, PLC connectivity, and edge-side processing applications.
Embedded Terminal
Enhanced chassis and fanless cooling make it suitable for embedded terminals, edge computing nodes, lightweight servers, and space-limited systems.
Downloads & Resources
Share with your friends.
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Pinterest
X














Reviews
There are no reviews yet.